Blog

Czym jest w zasadzie odprawa graniczna?

Czym jest faktycznie inspekcja celna? To pytanie zadaje se wiele ludzi. Bo choć każdy potrafi wymienić tę terminologię, to faktycznie nie do końca zdajemy se sprawę, o czym przemowa. Otóż inspekcja celna to dokładna kontrola specyfikacji oraz artykułów, które staramy się przetransportować za granicę. W jej zestaw wchodzi również pobór cła i podatków. Jest to zawikłana procedura, którą na nieszczęście raz na jakiś czas musimy przejść.

Całokształt zależy od tego, w które obszary świata się udajemy. Jeżeli podążamy po terenie Unii Europejskiej to nie zdarzy się żaden problem z odprawą celną, a to z powodu tego, że w narodach UE obowiązuje także Unia Celna, która zezwala na wolny przepływ artykułów. Ograniczenia nakładane są jedynie w wypadku artykułów z banderolą, jak szlugi czy alkohol. Jeżeli delegowany przez nas ładunek zmierza, gdzie indziej to na nieszczęście będziemy musieli przebyć przez formalności odprawy granicznej. Gdy dojeżdżamy do granicy musimy zgłosić się do obszaru kontroli granicznej. To dokładnie tam prezentujemy towary, za które należy nam się zwrot VATu, a także zgłaszamy ładunki do cła. Jak uprzednio wspomniałem na obszarze UE nie opłacamy cła, aczkolwiek, kiedy powracamy na obszar Unii Europejskiej z odległego kraju, musimy brać pod uwagę to, że cło pozostanie nam naliczone. Ewidentnie istnieją odpowiednie regulacje, które mówią, że ładunek o cenie niższej niż 430 euro nie ulega ocleniu. Niektórym jednostkom zdaje się, że inspekcja celna jest nierozłącznie powiązana z transferem powietrznym.
british airways cargo
Bezsprzecznie jest to pomyłka, bo dotyczy ona również transportu lotniczego, jak i morzem czy lądem. Istnieje kilka gatunków odprawy granicznej, a także cała masa nakazów, z jakimi wypada się zapoznać zanim zdecydujemy się na spedycję jakichkolwiek artykułów. Należałoby przewrócić do góry nogami net w szukaniu wielu intrygujących informacji, które na pewno pomogą nam przejść przez wszystkie procedury celne bez większych kłopotów. Możemy również iść do UC-urzędu celnego i tam prosić o radę. Winnyśmy ją bez problemu dostać.
przelot samolotu
Doskonałym rozstrzygnięciem jest wynajęcie agencji spedycyjnej, która przeprowadzi wszystkie potrzebne formalności za nas. Jest to naturalnie związane z dodatkowym wydatkiem jednak możemy być wtedy spokojni, że całokształt pójdzie jak po maśle. Warto, chociaż zapoznać się z ofertą tego gatunku agencji, tak, aby mieć pojęcie, o czym mowa. Wypróbować ją można na przykład tutaj http://cargohelper.pl/oferta/mienie-przesiedlencze/. W razie skorzystania z usług takiej agencji starajmy się pierw dowiedzieć o niej czegoś. Po pierwsze sprawdźmy opinie, które o niej są pisane, sprawdźmy od jak wielu lat działa w sektorze i czy ma wszystkie istotne pełnomocnictwa. Zdołamy również zadzwonić do takiej agencji i porozmawiać, która zakomunikuje nam jak przedstawicielstwo traktuje prawdopodobnych konsumentów i czy jej pracownicy posiadają należytą wiedzę. Istotne, by postanawiać świadomie.